YAĞ LEKELERİ NASIL ÇIKARILIR

Kıyafetlerimize sıçrayacak küçücük bir yağ lekesi bile bu kıyafeti kullanmamızı engeller. Yeni aldığımız bir kıyafetimizi ilk giydiğimiz gün başımıza gelen küçük bir kaza, beğenerek aldığımız kıyafetimizden ayrılmamıza neden olur. Oysa pratik çözümlerle bu lekelerden kurtulabiliriz.


   1- Kıyafetinize yağ sıçradığı anda yağ lekesinin üstüne hemen tuz dökün. Eğer evinizde iseniz üzerini temiz bir tülbent örterek orta sıcaklıkta ütü ile ütüleyin. Sonra fırçalayın. Eğer bu mümkün değilse yağ lekesinin üzerine döktüğünüz tuzun tamamen yağı çekmesini bekleyin. Tuz yağı tamamen çektiğinde tuzu fırçalayarak yağ ile birlikte kıyafetinizden uzaklaştırın. Taze yağ lekeleri için sıcak sabunlu suda işe yarar.
   2- Kıyafetiniz kadife ise yağ lekesini çıkartmak için taze kesilmiş soğanla ovup kurumaya bırakın Daha sonra temiz bir tülbent örtüp kumaşı tersten ütüleyin. Bu yağ lekesinden kurtulmanızı sağlayacaktır.
   3- Kıyafetiniz ipekli kumaştan ise yağ lekesini çıkarmak için leke üstüne talk pudrası dökün. Üzerine bir kâğıt örterek düşük ısıda ki ütü ile ütüleyin. Böylelikle talk pudrası tarafından emilen yağ kolayca çıkacaktır.
   4- Bitkisel ve hayvansal yağ lekeleri için benzin kullanabilirsiniz. Beze süreceğiniz bir miktar benzini lekeli bölgeye sürün. Yağı çözecek olan benzin kıyafetinizi bu inatçı lekeden kurtaracaktır.

Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !